TOP 5 zwyczajów


Czyli czego nie wiecie o Halloween


Halloween to tylko komercyjny wymysł? Nic bardziej mylnego! Święto Halloween (które w Krwawych Miejscach w Trójmieście trwa cały tydzień od 31.10!) jest nie mniej zakorzenione w kulturze europejskiej niż Boże Narodzenie. Przedstawiamy Wam TOP 5 ciekawostek związanych ze świętem duchów.

  1. Nietoperze

Skojarzenie nietoperzy ze świętem Halloween najprawdopodobniej wywodzi się z tradycji rozpalania ogromnych ognisk przez Starożytnych Celtów. Z okazji święta końca lata, w listopadzie, ogniska przyciągały wiele insektów, a co za tym idzie, ich drapieżników nietoperzy.

 

  1. Cukierek albo psikus

Ten zwyczaj najprawdopodobniej wywodzi się ze Szkocji. W średniowieczu w Dzień Zaduszny tak zwani “soulers” wędrowali od drzwi do drzwi. Każdej rodzinie, która im otworzyła obiecywali modlitwę w intencji jej bliskich zmarłych w zamian za… pieniądze i jedzenie.

 

  1. Dynia “Jack O’Lantern”

To z kolei tradycja irlandzka. Według legendy mężczyzna zwany “Chytrym Jackiem” schwytał niegdyś diabła w pułapkę. Jack obiecał mu, że go uwolni pod jednym warunkiem – że nigdy nie pójdzie do piekła. Jednak kiedy Jack umarł, nie trafił do nieba ze względu na konszachty z diabłem. Za karę musiał wędrować po Ziemi na zawsze jako duch. Otrzymał od demona palący się węgielek, który włożył do wyciętej rzepy i tak oświetlał sobie drogę. Takie lampiony z rzep z wydrążonymi przerażającymi twarzami miały odstraszać złe duchy. Z czasem w Irlandii zamiast rzep, zaczęto używać dynie.

 

  1. Przebieranki

Celtowie obawiali się nawiedzenia przez duchy, dlatego kiedy wychodzili z domu sami się za nie przebierali, po to by zjawy wzięły ich za swoich znajomych z zaświatów.

 

  1. Noc przed Samhain

Wszystkie powyższe tradycje łączą się z celebrowaną ponad 2000 lat temu przez ludy celtyckie nocą przed Samhain (czyt. sauń, celtycki koniec lata). Starożytni Celtowie wierzyli, że właśnie wtedy, 31. października duchy zmarłych nawiedzają Ziemię. Aby im się przypodobać, przed wejściem do domu zostawiali im jedzenie i wino.

źródło: history.com/topics/halloween/history-of-halloween
mentalfloss.com/article/58341/origins-15-spooky-halloween-traditions